Czy wiesz, na co zasługujesz w życiu?
Na czerwone cabrio. Na nowe rzęsy. Na wakacje na bogato. Na kolejną porcję sernika. Tak zasługujesz na to wszystko. I na coś więcej, bez czego te rzeczy tracą na znaczeniu, chociaż się tak nimi łatwo pocieszyć. Choć na chwilę.
Wiesz, na co zasługujesz w życiu?
Zasługujesz na poczucie spełnienia. To, jest to uczucie, gdy budzisz się rano z radością, gotowa na nowe wyzwania. To, jest to uczucie, gdy wracasz po pracy do domu z poczuciem, że przyczyniłaś się do czegoś ważnego i większego. I chociaż w pracy nie zawsze jest miętowo i różowo, czasem wpadasz jak dzik w błoto. To wiesz, czujesz to po prostu w trzewiach, że nawet w tych niesprzyjających okolicznościach przyrody tkwi sens Ciebie. To, co robisz dajesz Ci poczucie szczęścia (niekoniecznie codziennie) , a źródłem spełnienia jest „dlaczego” to robisz.
Odkrycie swojego „dlaczego”, czy mówiąc inaczej sensu istnienia pomoże Ci na nowo poczuć pasję, jest jak filtr, który pozwala podejmować lepsze decyzje. Dzięki dotarciu do swojego „dlaczego” poczujesz, że jesteś częścią czegoś większego niż Ty.
Simon Sinek oraz D. Mead i P.. Docker w swojej książce „Znajdź swoje dlaczego” piszą tak: „Każdy ma swoje dlaczego – głęboko zakorzenioną wewnętrzną motywację, misję, albo wyższą wartość, które są źródłem jego pasji i inspiracji. Możliwe, że jeszcze nie wiesz, jakie jest Twoje dlaczego i nie potrafisz go wyrazić słowami. Ale gwarantujemy Ci , że ono istnieje”
Każda z nas ma swoje „dlaczego”, to kim jesteś w swojej najlepszej naturalnej wersji siebie. A gdy już odnajdziesz swoje „dlaczego” , swój sens istnienia, to John Strelecky w „Kawiarni na końcu świata” pisze tak: „…widzisz, w momencie, kiedy człowiek pojmie dlaczego tu jest, dlaczego istnieje, jaki jest sens jego życia – zapragnie wypełnić swoje przeznaczenie”
Poszukanie swojego “dlaczego” to proces, który jest jak podróż. Bo nasze indywidualne “dlaczego” kształtuje się w pełni w wieku 17-19 lat. Odkrycie swojego “dlaczego” to przywołanie najważniejszych wspomnień z wydarzeń, z chwil, które nas zbudowały i zdefiniowały. Zebranie ich wszystkich obok siebie pozwoli znaleźć te elementy, które je łączą. Im lepsza jakość wspomnień, im więcej szczegółów tym lepiej. Dla zachowania obiektywności i wyłapania tej złotej nici, która łączy te sytuacje warto, aby proces ten przeprowadzić z kimś wnikliwym, uważnym i z poza Twojego środowiska. Chętnie w tym mogę Ci pomóc, przeprowadzam procesy poszukiwania swojego “dlaczego” podczas sesji coachingowych.