O coachingu napisano już wiele, moim zdaniem, wciąż jednak za mało jest informacji na temat sposobu, w jaki coaching działa na osobę, która doświadcza tej metody pracy.

Co oznacza, że coach jest akredytowany przez ICF?

Jestem akredytowanym coachem ACC ICF, co oznacza , że największa organizacja na świecie czyli Innternational Coach Federation reprezentująca środowisko profesjonalnych coachów potwierdziła moje kompetencje. Tym samym daje gwarancje moim klientom, że pracuję profesjonalne i zgodnie z zasadami etyki zawodu. Nie zrobiłam sobie wizytówki z napisem coach, bo tak pewnego dnia mi się zachciało. Pracowałam dużo i ciężko, aby tym coachem się stać i przejść wszystkie szczeble niezbędne do tego tytułu.
Zapewne pojawią się zaraz głosy, że teraz, to każdy może być i jest coachem. Znana żona piłkarza, popularny aktor, przykładów wiele. Moją rolą nie jest jednak walczyć z samozwańczymi coachami, od tego powinny być instytucje. Ja robię swoje, mogę tylko swoją pracą, zaangażowaniem potwierdzać czym coaching jest, jak działa i jakie rezultaty wnosi w życie osób, które na coaching się zdecydowały.

Czym więc jest coaching?

A więc skoro jestem akredytowana i to przez sam ICF, to posłużę się definicją coachingu pochodzącą ze strony icf.org.pl
Coaching jest metodą pozwalającą w sposób efektywny wytyczyć i osiągnąć ważne cele, podnieść satysfakcję z życia zawodowego i prywatnego, stać się bardziej świadomym liderem, managerem, czy rodzicem. W pełni wykorzystuje potencjał, kompetencje i umiejętności klienta. Identyfikuje trudności. Przygotowuje do ich pokonania. Często przekłada się na motywację i większą determinację w działaniu.
ICF definiuje coaching jako towarzyszenie klientowi w kreatywnym procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału.
Istnieje coaching indywidualny, grupowy i zespołowy.

Podsumowując:

Klient przychodzi do coacha, gdyż chce zmienić swoje życie i zobaczyć rezultaty, które potwierdzą, że nastąpiła zmiana. Autorem planu zmiany życia jest klient, a nie coach, gdyż tylko o zna swoje życie.
Rolą cocha jest zadawanie pytań, które odkryją plan klienta, a następnie ten plan zamienią w cele, nad którymi klient może pracować. Cele te są jedynym tematem coachingu. Coach łączy je z wartościami i przekonaniami, które wyznaje klient, oraz pracuje z klientem nad zidentyfikowaniem przeszkód i obaw, które powstrzymują go przed zmianą.